Finansinių sukčių atakos tampa vis efektyvesnės: trečiąjį metų ketvirtį realūs gyventojų nuostoliai siekė beveik 5 mln. Eur

Skaityti daugiau

Naujienos

EkspertamsTendencijos Paskelbta: 19/11/2024

Nacionalinis rizikos vertinimas: iššūkiai ir ateities perspektyvos 

Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnyba paskelbė Nacionalinio pinigų plovimo ir teroristų finansavimo rizikos vertinimo (NRV) ataskaitą. Kas ketverius metus atliekamas nacionalinis vertinimas Lietuvoje skelbiamas jau trečiąjį kartą ir yra vienas esminių šalies instrumentų kovai su pinigų plovimu bei terorizmo finansavimu. Didelės apimties ir dar didesnio savikritiškumo reikalaujantis dokumentas indikuoja, su kokiomis grėsmėmis susiduria Lietuva. Dabar jau žinome, kaip keitėmės ir kokie esame šiandien. Tačiau pagrindinis klausimas tiek sprendimų priėmėjams, tiek pinigų plovimo prevencijos bendruomenei išlieka – o kas toliau?

Sužinoti daugiau
Sukčiavimo prevencijaNaujienosTendencijos Paskelbta: 12/11/2024

Finansinių sukčių atakos tampa vis efektyvesnės: trečiąjį metų ketvirtį realūs gyventojų nuostoliai siekė beveik 5 mln. Eur

Pinigų plovimo prevencijos kompetencijų centro atlikta 2024 m. trečiojo ketvirčio sukčiavimo atvejų analizė atskleidžia, jog finansiniai sukčiai ir toliau sėkmingai pelnosi taikydami gerai pažįstamus sukčiavimo metodus – ženkliai išaugo telefoninio sukčiavimo žalos mastas, investicinio ir susirašinėjimo el. paštu perėmimo sukčiavimai. Finansiniai sukčiai liepos – rugsėjo mėn. kėsinosi išvilioti 8,9 mln. Eur, tačiau bendra iš gyventojų ir įmonių išviliota suma siekė 4,8 mln. Eur. Finansų įstaigoms pavyko apsaugoti 42 proc. sukčių bandytų išvilioti lėšų.

Sužinoti daugiau
NaujienosEkspertams Paskelbta: 04/10/2024

„Kreda“ grupė tapo Pinigų plovimo prevencijos kompetencijų centro nare

Jungtinės centrinės kredito unijos (JCKU) administruojama kredito unijų grupė „Kreda“ pasirašė narystės Pinigų plovimo prevencijos kompetencijų centre sutartį. „Kreda“ grupės kredito unijos, siūlydamos gyventojų ir verslo poreikius atitinkančius finansavimo sprendimus, savo veikloje ne tik laikosi ypač aukštų standartų, bet turi sukaupusios vertingos patirties, kuria yra pasiruošusios dalytis su kitais finansų rinkos dalyviais bei tokiu būdu prisidėti stiprinant pinigų plovimo prevenciją visoje Lietuvoje.

Sužinoti daugiau
NaujienosSukčiavimo prevencija Paskelbta: 26/09/2024

Apklausa: besikeičiant sukčių taktikoms, gyventojų atsparumo įgūdžius reikės nuolat atnaujinti

Lietuvos gyventojams tampa vis sunkiau atpažinti sukčius pagal gramatines klaidas el. laiškuose, o finansiniai sukčiai rečiau naudojasi nelietuviškais telefono numeriais.  Besikeičiant sukčiavimo taktikoms, gyventojams teks stiprinti, o kai kuriais atvejais ir iš naujo formuoti atsparumo įgūdžius. Tokius pokyčius atskleidžia šių metų rugsėjį Pinigų plovimo prevencijos kompetencijų centro užsakymu rinkos tyrimų bendrovės „Norstat“ atlikta reprezentatyvi apklausa.

Sužinoti daugiau
Sukčiavimo prevencijaTendencijos Paskelbta: 27/08/2024

Sukčiai naujovių nesivaiko: tęsiasi „investavimas“ į pramanytas platformas, sugrįžo telefoninis sukčiavimas

Pinigų plovimo prevencijos kompetencijų centro atlikta 2024 m. antrojo ketvirčio analizė atskleidžia, jog finansiniai sukčiai pelnosi taikydami patikrintus metodus – ženkliai išaugo telefoninio sukčiavimo mastas, didžiausius nuostolius gyventojams atneša „investavimas“ į sukčių platformas, o įmonėms – „Susirašinėjimo el. paštu perėmimas“. Nors balandžio – birželio mėn. sukčiai kėsinosi išvilioti 8,3 mln. Eur, tačiau bendri gyventojų ir įmonių patirti realūs nuostoliai siekė 4,1 mln. Eur, kadangi finansų įstaigos sustabdė 38 proc. bandytų išvilioti lėšų.

Sužinoti daugiau
Naujienos Paskelbta: 17/07/2024

Pinigų plovimo prevencijos kompetencijų centras plečia veiklą – patirtimi dalinsis prisijungusi INVEGA

Pinigų plovimo prevencijos kompetencijų centras ir nacionalinė plėtros įstaiga INVEGA šiandien pasirašė narystės sutartį. Teikdama skatinamojo finansavimo paslaugas šalies įmonėms, INVEGA yra sukaupusi daug žinių ir patirties, padėsiančių formuoti efektyvesnę gerąją praktiką ir aukštesnius pinigų plovimo prevencijos standartus šalies mastu.

Sužinoti daugiau
Naujienos Paskelbta: 15/07/2024

Prasidėjo registracija į Sertifikavimo programos rudens sesiją

Pinigų plovimo prevencijos kompetencijų centras šiandien pradeda registraciją į kartu su LR finansų ministerija ir Mykolo Romerio universitetu kurtos  Specializuotą pinigų plovimo ir terorizmo finansavimo prevencijos kompetencijų sertifikavimo programos penktąją laidą, kuri  startuos rugsėjo mėn. Naujoje laidoje numatyta suformuoti tris grupes bei priimti 105 dalyvius.

Registracija į Sertifikavimo programą vyks nuo 2024 m. liepos 15 d. iki 2024 m. rugpjūčio 23 d.

Sužinoti daugiau
NaujienosSukčiavimo prevencija Paskelbta: 26/06/2024

Sukčiai vasarą atostogų „neina“ – išlikti budriems skatins edukacinis testas

Pinigų plovimo prevencijos kompetencijų centras ir Lietuvos banko Finansinio raštingumo centras interaktyviu edukaciniu testu gyventojams primena, kad sukčiai neatostogauja net vasarą. Dvylika testo klausimų padės prisiminti dažniausius sukčiavimo būdus ir jų požymius, o geriausiai testą išsprendusieji laimės Lietuvos banko Finansinio raštingumo centro iniciatyva sukurtą strateginį stalo žaidimą „Sukčių voratinklis“.

Sužinoti daugiau
Naujienos Paskelbta: 18/06/2024

Sertifikuotų Lietuvoje pinigų plovimo prevencijos specialistų gretos didėja iki 300

Pirmosios Lietuvos rinkai parengtos Pinigų plovimo ir terorizmo finansavimo prevencijos kompetencijų sertifikavimo programos absolventų gretas papildė dar 93 specialistai, sėkmingai išlaikę jau ketvirtosios laidos sertifikavimo egzaminą. Kol kas vienintelės Lietuvos institucijų ir akademinės bendruomenės kurtos programos sertifikatą iš viso įgijo jau beveik 300 specialistų.

Sužinoti daugiau
NaujienosSukčiavimo prevencija Paskelbta: 29/05/2024

Finansiniai sukčiai apsukų nemažina: 2024 m. I ketvirtį realūs nuostoliai siekė 3,7 mln. Eur

Pinigų plovimo prevencijos kompetencijų centro parengta 2024 m. I ketvirčio sukčiavimo atvejų analizė rodo, jog pagrindinės finansinio sukčiavimo tendencijos nesikeičia. Sausio – kovo mėnesiais sukčiai kėsinosi išvilioti daugiau kaip 6,8 mln. Eur, tačiau pasiekti tikslų nepavyko – finansų įstaigos sustabdė beveik 3 mln. Eur, dar 220 tūkst. Eur pavyko sugrąžinti. Dominuojantys sukčiavimo būdai išlieka tie patys – investicinis sukčiavimas ir phishingas, kuomet duomenis bandoma išvilioti suklastotais el. laiškais ar SMS žinutėmis.

Sužinoti daugiau
EkspertamsNaujienosTendencijos Paskelbta: 16/05/2024

Ekspertai: geopolitinė situacija diktuoja darbotvarkę pinigų plovimo prevencijos profesionalams

Šiandien Vilniuje Pinigų plovimo prevencijos kompetencijų centro ir Lietuvos banko konferencijoje „Neteisėti finansai: jungtinis atsakas“ („Beyond the Surface of Illicit Finance: Allied Response“) šalies ir užsienio ekspertai susitelks į sankcijų vengimo, terorizmo finansavimo bei kitas pasaulines neteisėtų finansinių srautų keliamas grėsmes ir jų užkardymo aktualijas. Renginyje dalyvauja daugiau kaip 200 pinigų plovimo prevencijos profesionalų iš viešojo ir privačiojo sektorių.

Sužinoti daugiau
NaujienosSukčiavimo prevencija Paskelbta: 29/04/2024

Plinta naujas sukčiavimo būdas: sukčiai ne tik paskambina, bet ir atvyksta į namus pasiimti bankų kortelių

Pinigų plovimo prevencijos kompetencijų centras šalies gyventojus perspėja apie naują sukčių taikomą metodą. „Google“, banko ar policijos ir kitų institucijų darbuotojais apsimesdami sukčiai telefonu įtikina gyventojus apie kriminaliniais tikslais naudojamas jų banko sąskaitas ar kitas jautrias paskyras, o vėliau – išvilioję ir gyvenamosios vietos adresą – atvyksta į namus pasiimti banko kortelės bei prisijungimo duomenų.

Sužinoti daugiau
Naujienos Paskelbta: 25/03/2024

Finansų įstaigoms – narystės Pinigų plovimo prevencijos kompetencijų centre galimybės

Pinigų plovimo prevencijos kompetencijų centras, telkiantis viešojo ir privataus sektoriaus ekspertus, kviečia prie Centro veiklos prisidėti finansinių technologijų (FinTech) bendroves, kredito unijas, kitas finansų įstaigas bei nacionalinės plėtros įstaigas. Naujus narius priimti numatoma palaipsniui.

Sužinoti daugiau
EkspertamsTendencijos Paskelbta: 07/03/2024

Išaugusi teroristų finansavimo rizika: pats laikas peržvelgti prevencijos programas

Reaguodamas į įvykius Izraelyje, praėjusių metų spalį JAV finansinės žvalgybos padalinys (angl. FinCEN) išplatino perspėjimą apie galimas grėsmes, susijusias su finansiniais srautais, skirtais teroristinei HAMAS veiklai finansuoti. Šių metų sausio pabaigoje Ispanijos pareigūnai pranešė apie įtariamo teroristinės grupuotės rėmimo kripto valiutomis sistemą sukūrusio trisdešimtmečio asmens sulaikymą Barselonoje. Pastarojo, tikėtina, surinktos sumos sudaro apie 200 000 eurų.

Sužinoti daugiau
Naujienos Paskelbta: 01/02/2024

Prasidėjo registracija į ketvirtąją Sertifikavimo programos laidą

Pinigų plovimo prevencijos kompetencijų centras, kartu su partneriais – Mykolo Romerio universitetu bei LR finansų ministerija – šiandien pradeda registraciją į ketvirtąją Specializuotą pinigų plovimo ir terorizmo finansavimo prevencijos kompetencijų sertifikavimo programos laidą, kuri  startuos kovo mėn. Naujoje laidoje numatyta suformuoti tris grupes bei priimti 105 dalyvius.  

Sužinoti daugiau
NaujienosSukčiavimo prevencija Paskelbta: 25/01/2024

2023 m. finansinių sukčių aktyvumas augo trečdaliu, pasitelkė vartotojų pandeminius įpročius

Pinigų plovimo prevencijos kompetencijų centro duomenys rodo, jog 2023 m. finansiniai sukčiai didino savo apsukas – per metus finansų įstaigos fiksavo daugiau nei 10 tūkst. sukčiavimo atvejų, 33 proc. daugiau nei 2022 – aisiais. Lyginant su 2022 m., pernai sukčių išviliota suma ūgtelėjo 3,9 proc. iki 12,3 mln. Eur., tačiau finansų įstaigoms iš šios sumos pavyko sugrąžinti beveik 900 tūkst. Eur, todėl realūs nuostoliai siekė 11,4 mln. Eur. Vertinant 2023 – aisiais metais dominavusius sukčiavimo būdus ketverių metų perspektyvoje, pastebima, jog sukčiai stengiasi išnaudoti per pandemiją susiformavusius skaitmeninius įpročius – labiausiai augo fišingo ir investicinio sukčiavimo mastai.

Sužinoti daugiau
Naujienos Paskelbta: 14/12/2023

Per metus – virš 200 sertifikuotų pinigų plovimo prevencijos specialistų

Pinigų plovimo prevencijos kompetencijų centro, LR finansų ministerijos ir Mykolo Romerio Universiteto bendradarbiavimo pagrindu sukurtą „Pinigų plovimo ir terorizmo finansavimo prevencijos kompetencijų sertifikavimo programą“ užbaigė jau trečioji laida. Sėkmingai baigiamąjį egzaminą išlaikė 104 dalyviai iš 105.  Per vienerius metus nuo programos starto pamatines pinigų plovimo prevencijos kompetencijas patvirtinantį sertifikatą įgijo 202 programos dalyviai. Tai pirmoji ir kol kas vienintelė Lietuvos rinkai parengta šios srities kompetencijų sertifikavimo programa.

Sužinoti daugiau
NaujienosSukčiavimo prevencija Paskelbta: 13/12/2023

Prieššventinių rūpesčių kraitelėje – ir grėsmės dėl finansinių sukčių: gyventojai pasisakė, kaip jais manipuliuojama

Kol žmonės intensyviai ruošiasi Kalėdoms ir Naujųjų metų sutiktuvėms, darbų imasi ir finansiniai sukčiai. Maždaug kas antras šalies gyventojas prieš šventes pastebi išaugusį sukčių aktyvumą, rodo Pinigų plovimo prevencijos kompetencijų centro užsakymu atliktos apklausos rezultatai.

Sužinoti daugiau
NaujienosSankcijos Paskelbta: 28/11/2023

Žinias apie Lietuvoje taikomas tarptautines sankcijas pasitikrino 1,6 tūkst. gyventojų: į 7 iš 10 klausimų dauguma atsakė teisingai

Pinigų plovimo prevencijos kompetencijų centro ekspertų parengtą testą apie tarptautinių sankcijų įgyvendinimą Lietuvoje naujienų portalo „15min“ rubrikoje „Ar žinai?“ per 3 savaites sprendė 1,6 tūkst. portalo skaitytojų. Atsakymų rezultatai rodo, jog gyventojams lengviausiai įveikiami klausimai buvo apie tai, kas yra tarptautinės sankcijos, kam jos gali būti taikomos bei kokios galimos jų nesilaikymo pasekmės. Dažniausiai gyventojai klydo nurodydami, kurių tarptautinių institucijų paskelbtų sankcijų privaloma laikytis Lietuvoje, kuriai valstybei taikomos plačiausios Europos Sąjungos ir Jungtinių Tautų sankcijos.

Sužinoti daugiau
NaujienosSukčiavimo prevencija Paskelbta: 15/11/2023

Didieji išpardavimai: į kokius ženklus verta atkreipti dėmesį saugantis elektroninių sukčių

Kaip ir kasmet lapkričio pabaigoje vyks „Juodojo penktadienio“ ir „Kibernetinio pirmadienio“ išpardavimai, kurių metu skelbiamos įvairios akcijos – pirkėjams paslaugas ir prekes siūloma įsigyti su didelėmis nuolaidomis. Pinigų plovimo prevencijos kompetencijų centras perspėja, jog tai itin aktyvus laikas elektroniniams sukčiams, todėl reklaminius pasiūlymus, ypač sutinkamus elektroninėje erdvėje, būtina atidžiai vertinti ir informaciją tikrinti oficialiuose šaltiniuose.

Sužinoti daugiau
NaujienosSukčiavimo prevencija Paskelbta: 23/10/2023

Trečiąjį metų ketvirtį sukčiai taikėsi į 5,1 mln. Eur, apsaugotų lėšų suma aplenkė realius nuostolius

Finansiniai sukčiai iš Lietuvos gyventojų ir įmonių trečiąjį šių metų ketvirtį kėsinosi išvilioti 5,1 mln. eurų, t.y. 21 proc. daugiau nei praėjusį ketvirtį. Liepos – rugsėjo mėnesiais sukčių padaryti realūs nuotoliai, lyginant su tuo pačiu laikotarpiu praėjusiais metais, mažėjo 3 proc. ir siekė 2,3 mln. eurų, o vidutinė išviliota suma išliko artima šių metų antrojo ketvirčio rodikliams ir siekė 871 eurą. Trečiąjį metų ketvirtį finansų įstaigose sustabdytų ir sėkmingai iš sukčių atgautų lėšų suma siekė apie 2,8 mln. eurų, rodo Pinigų plovimo prevencijos kompetencijų centro duomenys.

Sužinoti daugiau
NaujienosSukčiavimo prevencija Paskelbta: 26/09/2023

Gyventojai rūpinasi savo lėšų saugumu: aiškiau atpažįsta finansinius sukčius

Su įvairiais sukčiavimo atvejais susiduria daugiau nei 9 iš 10 Lietuvos gyventojų, nemaža dalis jų atpažįsta ir dažniausiai pasitaikančias finansinio sukčiavimo apraiškas. Tokius rezultatus atskleidžia šių metų rugsėjį Pinigų plovimo prevencijos kompetencijų centro užsakymu rinkos tyrimų bendrovės „Norstat“ atlikta reprezentatyvi apklausa.

Sužinoti daugiau
Naujienos Paskelbta: 13/09/2023

Stiprinamos pinigų plovimo prevencijos kompetencijos lošimų priežiūros srityje – pasirašyta bendradarbiavimo sutartis

Pinigų plovimo prevencijos kompetencijų centras (toliau – Centras) pasirašė bendradarbiavimo sutartį su Lošimų priežiūros tarnyba prie LR finansų ministerijos. Dvišaliu susitarimu siekiama užtikrinti pinigų plovimo ir teroristų finansavimo prevencijos priemonių įgyvendinimą ir susijusių rizikų valdymą azartinių lošimų ir loterijų organizavimo sektoriuje.

Sužinoti daugiau
NaujienosSankcijos Paskelbta: 03/08/2023

Tarptautinių sankcijų įgyvendinimo gairės verslui padės užtikrinti efektyvesnį jų taikymą

Pinigų plovimo prevencijos kompetencijų centras (toliau – Centras) kartu su Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnyba (FNTT) parengė Europos Sąjungos ir Jungtinių Tautų tarptautinių sankcijų įgyvendinimo gaires. Finansų įstaigoms ir verslo bendruomenei skirtas dokumentas konsoliduoja tarptautinį teisinį reglamentavimą, sankcijų klasifikaciją, jų įgyvendinimo kontrolės procedūras, identifikuotas sankcijų vengimo schemas ir kitus svarbius aspektus.

Sužinoti daugiau
Naujienos Paskelbta: 01/08/2023

Siekiantys pamatinių pinigų plovimo prevencijos kompetencijų jau gali registruotis į trečiąją sertifikavimo programos laidą

Pinigų plovimo prevencijos kompetencijų centras, kartu su partneriais – Mykolo Romerio universitetu bei LR finansų ministerija – šiandien pradeda registraciją į trečiąją Pinigų plovimo ir terorizmo finansavimo prevencijos kompetencijų sertifikavimo programos laidą, kuri  startuos rudenį. Naujoje laidoje numatyta suformuoti tris grupes bei priimti 105 dalyvius.

Sužinoti daugiau
Naujienos Paskelbta: 20/06/2023

Trūkstant pinigų plovimo prevencijos ekspertų – dar viena sertifikuotų specialistų laida

Sėkmingai finišavo jau antroji pinigų plovimo ir teroristų finansavimo prevencijos kompetencijų sertifikavimo programa, kurią glaudžiai bendradarbiaujant pernai parengė Pinigų plovimo prevencijos kompetencijų centras (Centras), Finansų ministerija, Mykolo Romerio universitetas (MRU). Birželio viduryje šią programą baigė 63 kvalifikuoti specialistai. Naujieji specialistai įgytomis teorinėmis ir praktinėmis kompetencijomis prisidės prie šalies finansų sektoriaus rizikų valdymo užtikrinimo.

Sužinoti daugiau
Naujienos Paskelbta: 05/06/2023

Naujoji Pinigų plovimo prevencijos kompetencijų centro vadovė pradeda darbą

Šiandien darbą pradeda naujoji Pinigų plovimo prevencijos kompetencijų centro (toliau – Centras) vadovė Eglė Lukošienė, iki šiol dirbusi Lietuvos banko Teisės taikymo skyriaus vadove. Laikinai Centrui vadovavęs Elčin Mamedov toliau koordinuos Taktinio bendradarbiavimo grupės veiklą.

Sužinoti daugiau
Naujienos Paskelbta: 18/05/2023

Sankcijų įgyvendinimui ir pinigų plovimo prevencijai skirta konferencija subūrė 1,5 tūkst. viešojo ir privataus sektoriaus atstovų

2023 m. gegužės 17 d. įvyko Pinigų plovimo prevencijos kompetencijų centro (toliau – Centro) kartu su Lietuvos banku organizuota konferencija „Kovos su sankcijų vengimu ir finansiniais nusikaltimais priešakinėse linijose: nauja realybė“. Konferencija subūrė 1,5 tūkst. skirtinguose sektoriuose dirbančių pinigų plovimo prevencijos specialistų iš Baltijos šalių.

Sužinoti daugiau
Naujienos Paskelbta: 15/05/2023

Pinigų plovimo prevencijos kompetencijų centrui vadovaus Eglė Lukošienė

Pinigų plovimo prevencijos kompetencijų centrui vadovaus Eglė Lukošienė, nugalėjusi konkurse šioms pareigoms užimti. Šiuo metu ji vadovauja Lietuvos banko Teisės taikymo skyriui, o darbą Centre pradės nuo birželio 5 d.

Sužinoti daugiau
NaujienosEkspertamsSankcijos Paskelbta: 11/05/2023

Pinigų plovimo prevencijos ekspertai aptars būdus, kaip stiprinti tarptautinių sankcijų įgyvendinimą

Pinigų plovimo prevencijos ekspertai aptars būdus, kaip stiprinti tarptautinių sankcijų įgyvendinimą 

Sužinoti daugiau
Naujienos Paskelbta: 01/03/2023

Pinigų plovimo prevencijos kompetencijų centro vadovo pareigas laikinai eis E. Mamedov

Pinigų plovimo prevencijos kompetencijų centrui (PPPKC) laikinai, nuo kovo 1 d., vadovaus Elčin Mamedov, šiuo metu einantis Taktinio bendradarbiavimo grupės koordinatoriaus pareigas

Sužinoti daugiau
Naujienos Paskelbta: 28/02/2023

Pernai 4,5 tūkst. Lietuvos finansų rinkos dalyvių kėlė kovos su pinigų plovimu ir teroristų finansavimu kompetencijas

Pinigų plovimo prevencijos kompetencijų centro (PPPKC) ekspertai pernai jau surengė šešiolika nemokamų mokymų Lietuvos finansų rinkos dalyviams, pritraukusių beveik 14  tūkst. dalyvių, iš jų – 4,5 tūkst. unikalių. Aktyviausiai mokymuose dalyvavo bankų, elektroninių pinigų įstaigų, teisėsaugos institucijų ir kredito unijų darbuotojai. Didžiausio įsitraukimo sulaukė mokymai teroristų finansavimo atpažinimo, galutinio naudo gavėjo nustatymo ir sukčiavimo prevencijos temos. Šių metų mokymų kalendorių PPPKC ekspertai sudarė atlikę ankstesnių mokymų dalyvių apklausą.

Sužinoti daugiau
Naujienos Paskelbta: 07/02/2023

Didėja rinkoje trūkstamų pinigų plovimo prevencijos specialistų skaičius

Sėkmingai finišavo pirmoji Lietuvoje pinigų plovimo ir teroristų finansavimo prevencijos kompetencijų sertifikavimo programa, kurią glaudžiai bendradarbiaujant parengė Finansų ministerija, Mykolo Romerio universitetas (MRU) ir Pinigų plovimo prevencijos kompetencijų centras (PPPKC).

 

Sužinoti daugiau
EkspertamsNaujienos Paskelbta: 05/01/2023

2022 m. virtualiųjų valiutų sukčiavimo skandalų apžvalga ir reguliacinės perspektyvos

2022-ieji buvo nepastovūs tiek finansų, tiek virtualių valiutų rinkoms. Virtualių valiutų erdvėje dalį šio nepastovumo lėmė daugybė per šiuos metus įvykusių ir didelio atgarsio sulaukusių skandalų, iš kurių vieni ryškiausių buvusios vienos didžiausios pasaulyje virtualių valiutų keityklos „FTX“ bei Estijoje įvykęs „HashFlare“ „Ponziskandalai. Šiame straipsnyje aptariama Ponzi sukčiavimo schema ir jos atpažinimo būdai, ryškesni 2022-ųjų metų virtualių valiutų rinkos skandalai bei atitinkamų rizikų atpažinimas ir valdymas Lietuvoje bei pasaulyje.  

Sužinoti daugiau
Naujienos Paskelbta: 28/12/2022

Naujausia analizė atskleidė, kad Lietuvoje per pirmąjį pusmetį sukčiai iš gyventojų išviliojo 6,4 mln. Eur

Nors Lietuvoje iš gyventojų sukčiai vis dar išvilioja reikšmingas sumas pinigų, nerimą keliančios statistikos fone yra ir kuo pasidžiaugti. Per pirmąjį pusmetį sustabdyta įtartinų mokėjimų už daugiau nei 1,5 mln. Eur, o nukentėjusiems – grąžinta virš milijono eurų, rodo naujausia Pinigų plovimo prevencijos kompetencijų centro (PPPKC) ataskaita. Pasak finansinių nusikaltimų ekspertų, viešojo ir privataus sektorių bendradarbiavimas, o taip pat žinių ir kompetencijų auginimas – pamatiniai įrankiai kovoje su finansiniais nusikaltėliais

  

Sužinoti daugiau
Naujienos Paskelbta: 16/12/2022

Pinigų plovimo prevencijos kompetencijų centro pokyčiai

Antrus metus veikiančiame Pinigų plovimo prevencijos kompetencijų centre (PPPKC) numatomi pokyčiai – dėl direktoriaus Eimanto Vytuvio karjeros planų, netrukus bus paskelbtas naujo vadovo(-ės) atrankos konkursas. Užtikrinant centro veiklos tęstinumą, E. Vytuvis dabartines pareigas eis iki 2023 m. kovo pradžios.

Sužinoti daugiau
NaujienosEkspertamsPatarimaiTendencijos Paskelbta: 08/12/2022

Kas trečias Lietuvos gyventojas baiminasi, kad pinigus iš banko sąskaitų išvilios sukčiai

Daugiau nei kas trečias Lietuvos gyventojas pastebi finansinių sukčių veiklos suaktyvėjimą prieš šventes, trečdalis nerimauja, kad dėl sukčių veiklos gali prarasti pinigus banko sąskaitose, o kas šešto asmens artimieji šiemet nukentėjo nuo sukčių, rodo reprezentatyvus Lietuvos gyventojų nuomonės tyrimas. Naujausi policijos duomenys verčia susirūpintiužfiksuota net 25 proc. daugiau sukčiavimo atvejų nei pernai. Pasak finansinių nusikaltimų ekspertų tai ne pabaigašvenčių laikotarpis sukčiams yra pats darbymetis, todėl gyventojus ragina būti budriems.

Sužinoti daugiau
Naujienos Paskelbta: 23/11/2022

Startavo pirmasis pinigų plovimo ir teroristų finansavimo prevencijos kursas

Mykolo Romerio universitete prasidėjo paskaitos pirmajai pinigų plovimo ir teroristų prevencijos grupei. Vos per pirmąsias registracijos dienas buvo sulaukta itin didelio susidomėjimo ir užpildytos visos grupei skirtos vietos. Tačiau programa bus tęstinė ir jau kitų metų I-ąjį ketvirtį bus paskelbta informacija apie naujai renkamą kurso grupę. Ši programa – vienintelė ne tik Lietuvoje, bet ir tarp Baltijos valstybių. Ji parengta bendradarbiaujant Finansų ministerijai, Mykolo Romerio universitetui (MRU) ir Pinigų plovimo prevencijos kompetencijų centrui (PPPKC).

Sužinoti daugiau
Naujienos Paskelbta: 24/10/2022

Didinamos pinigų plovimo prevencijos specialistų pajėgos: startuoja nauja sertifikavimo programa

Mykolo Romerio universitete pradedama pinigų plovimo ir teroristų finansavimo prevencijos specialistų sertifikavimo programa, skirta studentams ir jau dirbantiems asmenims, norintiems gilinti žinias šioje srityje. Ši programa parengta glaudžiai bendradarbiaujant Pinigų plovimo prevencijos kompetencijų centrui (PPPKC), Finansų ministerijai ir Mykolo Romerio universitetui (MRU).

Sužinoti daugiau
EkspertamsNaujienosSankcijos Paskelbta: 28/09/2022

Vilniuje surengtoje apskritojo stalo diskusijoje finansų rinkos lyderiai diskutavo sankcijų režimo įvedimo ir nacionalinio saugumo temomis

Finansinių nusikaltimų padaryta žala vien Lietuvoje pernai viršijo 10 mln. Eur, o sukčiavimo mastai išaugo penktadaliu. Spręsdami augančią finansinių nusikaltimų problemą Lietuvos finansų rinkos dalyviai susidūrė su dar vienu iššūkiu – sankcijų Rusijai įgyvendinimu. Siekiant tobulinti kovos su finansiniais nusikaltimais priemones, Europoje pradėtas projektas „SIFMANet“, kurio pirmasis renginių ciklas buvo surengtas Vilniuje. Lietuvos finansų rinkos ekspertai pirmieji ES su tarptautine organizacija RUSI diskutavo ir dalinosi žiniomis apie veiksmingą ES sankcijų Rusijai įgyvendinimą.  

 

Sužinoti daugiau
NaujienosEkspertams Paskelbta: 16/09/2022

Tarptautiniame seminare Lietuvai pristatytos gerosios praktikos kovai prieš finansinius nusikaltimus: skatinamas finansų sektoriaus bendradarbiavimas, išskirta informacijos tarpusavyje keitimosi svarba

Pinigų plovimo prevencijos kompetencijų centras (PPPKC) Lietuvoje kartu su Jungtiniu Karališkuoju tarnybų institutu (RUSI) surengė aukšto lygio tarptautinį praktinį seminarą, kuriame ieškojo būdų kaip pagerinti finansinių nusikaltimų atskleidimą Lietuvoje per bendradarbiavimą su privačiu sektoriumi.

Sužinoti daugiau
Naujienos Paskelbta: 28/07/2022

Pristatome vizualinį identitetą ir interneto svetainę

Pinigų plovimo prevencijos kompetencijų centras (PPPKC) visuomenei pristato savo vizualinį identitetą ir logotipą. Pastarajame vaizduojamos keturios besijungiančios monetos atkreipia dėmesį į bendradarbiavimo bei skaidrių procesų svarbą – pamatines PPPKC vertybes. Centras savo vizualinį identitetą kūrė drauge su lietuvių kūrybine agentūra „New! Agency“, turinčia ilgametę darbo su garsiais prekės ženklais patirtį. Paraleliai vizualiniam centro sprendimui, sukurtas ir informatyvus tinklalapis.

Sužinoti daugiau
Ekspertams Paskelbta: 27/07/2022

3,5 tūkst. Lietuvos finansų sistemos atstovų šiemet kėlė kovos su pinigų plovimu ir teroristų finansavimu kompetencijas

Nors Lietuvos kovos su pinigų plovimu (PP) ir teroristų finansavimu (TF) viešojo sektoriaus sistema pastaraisiais metais padarė pažangą, vis dar būtina imtis papildomų žingsnių stiprinant rizikų valdymą, rašoma PP ir TF priemonių įvertinimo ekspertų komiteto (MOVEYVAL) ataskaitoje. Siekdami gerinti situaciją, pinigų plovimo prevencijos kompetencijų centro ekspertai šiemet jau surengė devynerius nemokamus mokymus, pritraukusius 7975 dalyvių registracijų iš jų – 3,5 tūkst. unikalių, o iki metų galo surengs dar ne mažiau nei penkerius.

Sužinoti daugiau
Ekspertams Paskelbta: 27/06/2022

Sukčiavimo atvejų analizė Lietuvoje: 96 proc. aukų – fiziniai asmenys, dažniausiai praranda iki 1 tūkst. Eur

Parengėme 2021 m. Sukčiavimo atvejų statistinę analizę, padėsiančią finansų rinkos atstovams kryptingiau taikyti sukčiavimo prevenciją. Atliktoje analizėje atskleidžiamos pažeidžiamiausios visuomenės amžiaus grupės bei detaliai pateikiama, kokiais būdais finansiniai sukčiai praėjusiais metais padarė daugiausiai žalos.

Sužinoti daugiau
Naujienos Paskelbta: 22/06/2022

Pristatomas Pinigų plovimo prevencijos kompetencijų centro sudarytas mokymų kalendorius 2022 m.

Prieš kelerius metus kovos su pinigų plovimo (PP) ir teroristų finansavimo (TF) priemonių įvertinimo ekspertų komiteto (MONEYVAL) atliktas Lietuvos PP ir TF prevencijos sistemos vertinimas atskleidė, kad Lietuvos kovos su PP viešojo sektoriaus sistemai reikalingi papildomi mokymai ir konsultacijos finansų rinkos dalyviams, su finansais nesusijusios komercinės veiklos ir profesijų atstovų suvokimas apie PP ir TF riziką turi būti gerinamas ir prioretizuojamas.

Sužinoti daugiau
Naujienos Paskelbta: 22/06/2022

Finansiniai sukčiai iš gyventojų ir verslo pernai išviliojo 10,2 mln. eurų

Finansiniai sukčiai iš Lietuvos gyventojų ir įmonių pernai išviliojo 10,2 milijono eurų – dukart daugiau nei 2020-aisiais, kai nuostoliai sudarė 4,8 milijono eurų, rodo Lietuvos bankų asociacijos (LBA) duomenys. Pustrečio karto išaugo sukčiavimo  atvejų skaičius: labiausiai padaugėjo „fišingo” (angl. phishing) ir telefoninio sukčiavimo. Specialistų vertinimu, nuostoliai būtų dar didesni, nesant finansų įstaigų bei institucijų taktinio bendradarbiavimo.

Sužinoti daugiau
EkspertamsVerslui Paskelbta: 22/06/2022

Lietuvos Respublikos Tarptautinių Sankcijų Įstatymo pakeitimai

VšĮ Pinigų plovimo prevencijos kompetencijų centras sudarė atnaujinto tarptautinių sankcijų įstatymo atmintinę, kurioje pateikiama susisteminta informacija apie Įstatyme įteisintus pakeitimus: sankcijų režimų taikymą, laikinojo administratoriaus funkciją, apibrėžiamas ekonominių išteklių realizavimo procedūros, informacijos apsikeitimą sankcijų įgyvendinimo tikslais bei pateikiamas kompetentingų institucijų sąrašas.

Sužinoti daugiau
Ekspertams Paskelbta: 14/06/2022

Naudingų nuorodų, registrų sąrašas

Pinigų plovimo, teroristų finansavimo bei sankcijų rizikų valdymas yra sudėtingas ir keliantis daug iššūkių procesas. Siekiant palengvinti rizikų valdymo procesą, Pinigų plovimo prevencijos kompetencijų centras parengė naudingų nuorodų, registrų sąrašą. Sudarytas sąrašas pasitarnaus kasdieninėje AML ekspertų veikloje – klientų identifikavimo, patikros ir mokėjimų stebėsenos procesuose .

Sužinoti daugiau
Naujienos Paskelbta: 06/06/2022

Pirmieji Pinigų plovimo prevencijos kompetencijų centro metai Lietuvoje: nuo įkūrimo iki įstatymo pataisų

Pernai iš lietuvių išviliota daugiau nei 10 mln. Eur, tad sukčiavimas išlieka aktualia problema. Siekiant užtikrinti efektyviausią kovą su pinigų plovimu (PP), vadovaujantis tarptautine praktika prieš metus įsteigtas Pinigų plovimo prevencijos kompetencijų centras (PPPKC). Pirmaisiais veiklos metais centras suvienijo viešojo ir privataus sektorių pajėgumus kovai su finansiniais nusikaltimais, tapo neatsiejama finansų rinkos dalimi. Pirmųjų veiklos metų proga, PPPKC kartu su partneriais advokatų kontora „Ellex Valiunas“ organizuoja pirmąją kasmetinę konferenciją, kurioje Lietuvos ir užsienio PPP ekspertai diskutuos apie efektyvesnį viešojo ir privataus sektorių bendradarbiavimą kovojant prieš finansinius nusikaltimus.

Sužinoti daugiau
EkspertamsVerslui Paskelbta: 01/06/2022

Sankcijų grupės dažniausiai užduodamų klausimų sąvadas

Nuo 2021 m. spalio 18 d. VšĮ Pinigų plovimo prevencijos kompetencijų centre veikianti Sankcijų grupė (toliau – SG) sudarė Sankcijų grupės dažniausiai užduodamų klausimų sąvadą – SG DUK.

Sužinoti daugiau
EkspertamsVerslui Paskelbta: 27/05/2022

Finansų ministerija inicijuoja rinkai trūkstamų pinigų plovimo prevencijos specialistų rengimą

Memorandumo pasirašymas. Lietuva žengia dar vieną žingsnį įgyvendindama ambiciją tapti europiniu pinigų plovimo prevencijos kompetencijų centru. Šiandien Finansų ministerija, Mykolo Romerio universitetas ir VšĮ „Pinigų plovimo prevencijos kompetencijų centras“ pasirašė memorandumą dėl naujos Pinigų plovimo prevencijos specialistų sertifikavimo programos sukūrimo ir įgyvendinimo

Sužinoti daugiau
Naujienos Paskelbta: 24/03/2022

Finansų įstaigos pasirengę duoti atkirtį sukčiams – ko reikia sėkmingai kovai su finansiniais nusikaltimais?

Rusijai įvestos sankcijos ir pernai dvigubai išaugęs sukčiavimo atvejų skaičius pabrėžė poreikį stiprinti atsparumą finansiniams nusikaltimams. Pasak Pinigų plovimo prevencijos kompetencijų centro (PPPKC) vadovo Eimanto Vytuvio, veiksmingiausias būdas tai daryti – įteisinti apsikeitimą duomenimis tarp finansų institucijų, tačiau tam reikalingi galiojančių teisės aktų pakeitimai.

Sužinoti daugiau
NaujienosTendencijos Paskelbta: 23/03/2022

Rizikoms kriptoturto sektoriuje valdyti ir skaidrumui didinti – įstatymo pakeitimai

Finansų ministerija (FM) kartu su Lietuvos banku (LB), Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnyba (FNTT) bei Pinigų plovimo prevencijos kompetencijų centru parengė Pinigų plovimo ir teroristų finansavimo prevencijos įstatymo pakeitimus, kuriais siekiama stiprinti pinigų plovimo rizikų kriptovaliutų sektoriuje valdymą, didinti jo skaidrumą ir griežčiau reglamentuoti paslaugų teikėjų veiklos sąlygas.

Sužinoti daugiau
Naujienos Paskelbta: 23/03/2022

Rizikoms kriptoturto sektoriuje valdyti ir skaidrumui didinti – įstatymo pakeitimai

Finansų ministerija (FM) kartu su Lietuvos banku (LB), Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnyba (FNTT) bei Pinigų plovimo prevencijos kompetencijų centru parengė Pinigų plovimo ir teroristų finansavimo prevencijos įstatymo pakeitimus, kuriais siekiama stiprinti pinigų plovimo rizikų kriptovaliutų sektoriuje valdymą, didinti jo skaidrumą ir griežčiau reglamentuoti paslaugų teikėjų veiklos sąlygas.

Sužinoti daugiau
Ekspertams Paskelbta: 16/03/2022

Informacinis pranešimas verslo subjektams dėl Europos Sąjungos ribojamųjų priemonių taikymo Rusijai ir Baltarusijai

Pinigų plovimo prevencijos kompetencijų centras parengė informacinį pranešimą verslo subjektams dėl Europos Sąjungos ribojamųjų priemonių taikymo Rusijai ir Baltarusijai

Sužinoti daugiau
NaujienosSankcijos Paskelbta: 08/03/2022

Ryšį su Rusijos oligarchais rasti sunku: sankcijos Lietuvoje palietė vienetus

Vakarams taikant ekonomines sankcijas vis daugiau su Rusija susijusių asmenų, Lietuvoje jos kol kas paveikė tik penkias įmones. Identifikuoti ryšį su Kremliui artimais Rusijos oligarchais, kuriems pritaikytos sankcijos, ne visada lengva ar net neįmanoma, sako sankcijų specialistai.

Sužinoti daugiau
Naujienos Paskelbta: 25/02/2022

Pagalba Ukrainai masina ir sukčius: į ką atkreipti dėmesį, pervedant paramą?

Pinigų plovimo prevencijos kompetencijų centras atkreipia dėmesį, kad dabartine geopolitine situacija gali pasinaudoti ir finansiniai sukčiai. Socialiniuose tinkluose prisidengę fiktyviais paramos fondais, jie gali raginti pervesti lėšas Ukrainai, bet pervedami pinigai gali atsidurti sukčių sąskaitose. Norint to išvengti, rekomenduojama atkreipti dėmesį į kelis paramos gavėjo ženklus, kurie leis įsitikinti, ar jis yra patikimas.

Sužinoti daugiau
Ekspertams Paskelbta: 14/02/2022

Parengta pranešimų apie įtartinas pinigines operacijas ar sandorius atmintinė

Per pastaruosius metus Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnybos (FNTT) Pinigų plovimo prevencijos ekspertai fiksavo rekordinį pranešimų apie įtartinas pinigines operacijas ar sandorius (STR) skaičiaus augimą. Teikiamų STR kokybė yra itin svarbi siekiant užkardyti įtartinas, su pinigų plovimu susijusias veikas.

Sužinoti daugiau
Ekspertams Paskelbta: 14/02/2022

Parengta pranešimų apie įtartinas pinigines operacijas ar sandorius atmintinė

Pinigų plovimo prevencijos kompetencijų centras drauge su FNTT parengė pranešimų apie įtartinas pinigines operacijas ar sandorius atmintinę.

Sužinoti daugiau
Ekspertams Paskelbta: 07/02/2022

Pinigų plovimo prevencijos kompetencijų centro mokymų kalendorius 2022 m.

Pristatomas pinigų plovimo prevencijos kompetencijų centro sudarytas mokymų kalendorius 2022 m.

Sužinoti daugiau
Naujienos Paskelbta: 04/02/2022

Pinigų plovimo prevencijos kompetencijų centras parengė Europos Sąjungos sankcijų temai skirtą informacinę skiltį, aktualią Lietuvos verslui ir finansų rinkos dalyviams

Pinigų plovimo prevencijos kompetencijų centras parengė Europos Sąjungos (ES) sankcijų temai skirtą dažniausiai užduodamų klausimų skiltį – Sankcijų DUK. Lietuvos verslui ir finansų rinkos dalyviams skirtoje dažniausiai užduodamų klausimų skiltyje išsamiai pateikiama bendra informacija apie sankcijas, detaliai paaiškinamas sankcijų įgyvendinimo procesas Lietuvos Respublikoje, nurodomos ES sankcijų taikomos įgyvendinimo išimtys ir jų įgyvendinimo Lietuvoje priežiūra. Skiltyje taip pat yra atsakoma į aktualius, praktinius klausimus bei pateikiamos rekomendacijos.

Sužinoti daugiau
Naujienos Paskelbta: 20/01/2022

Stiprinamos pajėgos tinkamam tarptautinių ekonominių sankcijų įgyvendinimui

Siekdami, kad Lietuva tinkamai įgyvendintų ekonomines sankcijas įmonėms ir prekėms, ypač taikant draudimus ir apribojimus, bendradarbiavimo sutartį pasirašė Muitinės departamento (MD) generalinis direktorius Darius Žvironas ir VšĮ „Pinigų plovimo prevencijos kompetencijų centras“ (Centras) direktorius Eimantas Vytuvis.

Sužinoti daugiau
Naujienos Paskelbta: 20/01/2022

Stiprinamos pajėgos tinkamam tarptautinių ekonominių sankcijų įgyvendinimui

Siekdami, kad Lietuva tinkamai įgyvendintų ekonomines sankcijas įmonėms ir prekėms, ypač taikant draudimus ir apribojimus, bendradarbiavimo sutartį pasirašė Muitinės departamento (MD) generalinis direktorius Darius Žvironas ir VšĮ „Pinigų plovimo prevencijos kompetencijų centras“ (Centras) direktorius Eimantas Vytuvis.

Sužinoti daugiau
EkspertamsNaujienos Paskelbta: 12/01/2022

Telkiamos institucijų pajėgos kovai su pinigų plovimu ir teroristų finansavimu

Vidaus reikalų ministerijoje pasirašyta keturšalė sutartis, siekiant stiprinti pinigų plovimo ir teroristų finansavimo prevencijos priemonių įgyvendinimą, mažinti šių nusikalstamų veikų grėsmes ir riziką nacionaliniu lygiu.

Sužinoti daugiau
Naujienos Paskelbta: 10/12/2021

Pinigų plovimo prevencijos kompetencijų centras ir FNTT tapo Europolo palaikomos iniciatyvinės darbo grupės nariais

Pinigų plovimo prevencijos kompetencijų centras ir Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnyba (FNTT) praėjusią savaitę tapo Europos Sąjungos teisėsaugos bendradarbiavimo agentūros (Europolas) palaikomos Finansinės žvalgybos viešojo ir privataus sektorių partnerystės iniciatyvinės grupės (angl. Europol Financial Intelligence Public Private Partnership, EFIPPP) nariais. Šios organizacijos atstovaus Lietuvos interesams ir dalinsis praktinėmis žiniomis bei sukaupta gerąja praktika, taip pat dalyvaus sukurtų darbo grupių veikloje. Tikimasi, kad tai prisidės prie kovos su finansiniais nusikaltimais nacionaliniu ir tarptautiniu lygmeniu.

Sužinoti daugiau
EkspertamsNaujienosSankcijos Paskelbta: 08/12/2021

ES sankcijos: atsakymai į dažniausiai užduodamus klausimus

Pinigų plovimo prevencijos kompetencijų centras parengė ES sankcijų temai skirtą informacinę skiltį, aktualią Lietuvos verslui ir finansų rinkos dalyviams.

Sužinoti daugiau
Naujienos Paskelbta: 15/11/2021

STT pasirašė bendradarbiavimo sutartį su Pinigų plovimo prevencijos kompetencijų centru

Specialiųjų tyrimų tarnyba (STT) ir VšĮ „Pinigų plovimo prevencijos kompetencijų centras“ pasirašė sutartį, kuria įsipareigojo bendradarbiauti korupcinio pobūdžio nusikalstamų veikų prevencijos, atskleidimo ir tyrimo srityse, vykdyti išankstinį grėsmių ir rizikos veiksnių mažinimą, jų atsiradimo priežasčių ir sąlygų nustatymą bei šalinimą.

Sužinoti daugiau
Naujienos Paskelbta: 14/10/2021

Pirmoji Pinigų plovimo prevencijos kompetencijų centro sutartis – su prokuratūra

Lietuvos Respublikos generalinė prokuratūra ir viešoji įstaiga „Pinigų plovimo prevencijos kompetencijų centras“ pasirašė bendradarbiavimo susitarimą.

Sužinoti daugiau
NaujienosSankcijos Paskelbta: 10/08/2021

Kompetencijų centras: sektorinės sankcijos Baltarusijai – į ką atkreipti dėmesį

Pinigų plovimo prevencijos kompetencijų centras parengė informaciją Lietuvos verslui ir finansų rinkos dalyviams, į ką reikia atkreipti dėmesį įgyvendinant Baltarusijai taikomas Europos Sąjungos (ES) ribojamąsias priemones – sektorines sankcijas.

Sužinoti daugiau
Ekspertams Paskelbta: 09/08/2021

Informacinis pranešimas apie Tarybos Reglamento (ES) 2021/1030, kuriuo iš dalies keičiamas Reglamentas (EB) Nr. 765/2006 dėl Baltarusijai taikomų ribojamųjų priemonių, įgyvendinimą

Šis informacinis pranešimas apie Tarybos Reglamento (ES) 2021/1030, kuriuo iš dalies keičiamas Reglamentas (EB) Nr. 765/2006 dėl Baltarusijai taikomų ribojamųjų priemonių, (toliau –
Reglamentas) įgyvendinimą yra rekomendacinio pobūdžio ir skirtas Lietuvos Respublikoje veikiantiems finansų rinkos dalyviams (toliau – finansų įstaigos) ir fiziniams bei juridiniams asmenims (toliau – verslo subjektai).

Sužinoti daugiau
Naujienos Paskelbta: 01/07/2021

Kelios minutės – rami galva: kodėl svarbu laiku atnaujinti banko kliento anketą

Jeigu turite sąskaitą banke, periodiškai susiduriate su finansų įstaigos prašymu atnaujinti asmens duomenų anketą. Šios procedūros tikslas – užtikrinti pinigų saugumą ir įgyvendinti pinigų plovimo bei teroristų finansavimo prevenciją. Lietuvos bankų asociacija (LBA) ir Pinigų plovimo prevencijos kompetencijų centras primena, kad atnaujinti banko kliento anketą įprastai trunka tik kelias minutes. Savo ruožtu užmaršumas gresia nepatogumais, pavyzdžiui, apribotu interneto banko ar mokėjimo kortelės funkcionalumu.

Sužinoti daugiau

Rodyti daugiau

Apžvalgos ir ataskaitos

2024 m. III ketv. sukčiavimo atvejų analizė

2024 m. III ketvirčio sukčiavimo atvejų analizė

2024 m II ketv. sukčiavimo atvejų analizė

2024 m. II ketvirčio sukčiavimo atvejų analizė

2024 m. I ketv. sukčiavimo atvejų analizė

2024 m. I ketvirčio sukčiavimo atvejų analizė

SIFMANet 2024 rekomendacijos kuriant veiksmingas sankcijas

SIFMANet 2024 rekomendacijos kuriant veiksmingas sankcijas

ES ir JT tarptautinių sankcijų įgyvendinimo gairės

Europos Sąjungos ir Jungtinių Tautų tarptautinių sankcijų įgyvendinimo gairės

2021 m. Sukčiavimo atvejų ataskaita

Parengėme 2021 m. Sukčiavimo atvejų statistinę analizę, padėsiančią finansų rinkos atstovams kryptingiau taikyti sukčiavimo prevenciją. Atliktoje analizėje atskleidžiamos pažeidžiamiausios visuomenės amžiaus grupės bei detaliai pateikiama, kokiais būdais finansiniai sukčiai praėjusiais metais padarė daugiausiai žalos.

Viešieji pirkimai

VšĮ Pinigų plovimo prevencijos kompetencijų centro 2024 m. planuojamų vykdyti viešųjų pirkimų planas

Detali informacija

VšĮ Pinigų plovimo prevencijos kompetencijų centro ATN-3 ataskaita už 2023 metus

Detali informacija

VšĮ Pinigų plovimo prevencijos kompetencijų centro ATN-3 ataskaita už 2022 metus

Detali informacija

VšĮ Pinigų plovimo prevencijos kompetencijų centro 2023 m. planuojamų vykdyti viešųjų pirkimų planas

Detali informacija

Dažniausiai
užduodami klausimai

Apie sukčiavimo prevenciją

Kokie yra sukčiavimo būdai?

1. Suklastotas el. laiškas arba SMS žinutė (angl. phishing)

Sukčiai dažnai siunčia suklastotus elektroninius laiškus ar SMS žinutes, atrodančias panašiai kaip jūsų banko ar kitų naudojamų paslaugų tiekėjų siunčiama informacija. Taip siekiama iš jūsų išgauti internetinio banko prisijungimo duomenis, patvirtinti sukčių atliekamus pavedimus ir pan. Atidžiai įvertinkite visą informaciją, gautą nuotolinėmis ryšio priemonėmis: peržiūrėkite informacijos siuntėjo duomenis, bendrą el. laiško struktūrą. Lietuvoje veikiančios finansų ir kredito įstaigos niekada neprašys jūsų atskleisti prisijungimo prie banko sąskaitos duomenų ar atlikti mokėjimo pavedimą – jei sulaukėte tokio prašymo, jį ignoruokite.

2. Skambučiai apsimetant banko ar kitos įstaigos darbuotoju

Sukčiai, prisistatantys jūsų banko arba valstybės institucijos atstovais, mėgina užmegzti kontaktą ir taip priversti pasidalyti asmenine, finansine arba prisijungimo informacija. Niekada nepasiduokite emocijoms, neatsakinėkite į klausimus, jei nesate tikri, su kuo kalbate.

3. Investicinis sukčiavimas

Įkyrūs skambučiai, laiškai, rėksmingi skelbimai internete, bandantys įtikinti, kad jums teikiamas labai patrauklus investavimo pasiūlymas arba proga įsigyti fantastišką prekę. Jeigu tai skamba per daug gerai, kad būtų tiesa, ko gero, taip ir yra.

4. Susirašinėjimo el. paštu perėmimas

Sukčiai įsilaužia į elektroninį susirašinėjimą tarp dviejų šalių, pavyzdžiui, tarp prekės pirkėjo ir pardavėjo, ir, sulaukę patogaus momento, informuoja mokėtoją apie pasikeitusią banko sąskaitą. Sulaukus panašaus el. laiško pirmiausiai tiesiogiai susiekite su prekės ar paslaugos tiekėju.

5. Sukčiavimas apsimetant įmonės vadovu

Finansų specialistai dažnai būna vieni mėgstamiausių sukčių taikinių. Jeigu tvarkote didelės bendrovės finansus, galite sulaukti netikėto skambučio iš tariamo įmonės generalinio direktoriaus, kuris prašo nedelsiant apmokėti sąskaitą faktūrą arba pervesti pinigų. Nepaisykite skambinančiojo pažadų atsidėkoti, skubinimo arba grasinimų ir neskubėkite. Visada laikykitės įmonėje įprastos mokėjimų tvarkos. Būtinai pasitarkite su kompetentingu kolega ir vadovais.

6. Romantinė apgavystė

Dažniausiai šis būdas aptinkamas internetinėse pasimatymų svetainėse ar socialiniuose tinkluose. Viskas prasideda nuo romantiško bendravimo, vėliau pasipila prašymai pasidalyti savo intymiomis nuotraukomis ar vaizdo įrašais. Galų gale, imama šantažuoti, prašant pervesti pinigų.

Kokie sukčiavimo būdai naudojami dažniausiai?

Dažniausiai naudojamas sukčiavimas, vadinamas phishing, kai sukčius pinigus ar asmens duomenis bando išvilioti el. laiškuose ar SMS pranešimuose apsimesdamas privačiąja arba viešąja finansine institucija.

Šiuo metu taip pat Lietuvoje suintensyvėjo investicinis sukčiavimas.

Dažniausiai investiciniai sukčiai žmonės į savo schemas bando įvilioti jiems skambindami telefonu ir pristatydami nerealias galimybes. Neretai skambinama iš užsienio telefono numerio, siūlantieji šneka rusiškai. Taip pat gali būti siunčiami elektroniai laiškai su investavimo pasiūlymais bei nuorodomis į suklastotas platformas, kuriami profiliai, pasitelkiamos reklamos socialiniuose tinkluose.  

Investiciniai sukčiai manipuliuoja noru greitai ir lengvai užsidirbti ir praturtėti esant labai mažai rizikai. Siekiant įvilioti žmones į šias žabangas, siūlomas išskirtinis, karštas pasiūlymas TIK JUMS. Taip pat investiciniai sukčiai naudoja programinę įrangą, platformas, kurios atrodo kaip realiai veikiančios ir nekenkėjiškos programos, platformos ar programėlės.  

Visais atvejais įtarus, jog bendraujate su sukčiais, nutraukite tolesnį bendravimą, nepasiduokite spaudimui – neveskite asmens duomenų, nespauskite siūlomų nuorodų, blokuokite telefono numerius arba ištrinkite žinutes ar el. laiškus.  

Kaip atpažinti sukčius?

Savo sukčiavimo schemose dažniausiai naudoja skubos elementą, siekia sukelti stresą. Jie visada aiškins, kad pervedimo laukia dabar, kad pasiūlymas galioja tik specialiai jums ir tik šią valandą, kad investuoti turite tučtuojau, nes akcijų kainos kyla žaibiškai. Gavę skambutį ar raginimą veikti, visada sustokite ir pagalvokite.

Gavę laišką ar žinutę, tikrinkite, kas yra siuntėjas. Patikrinkite el. pašto adreso domeną, svetainės adresą. Sukčių naudojamuose adresuose visada bus klaidų, sukeistų raidžių, neaiškių simbolių.

Taip pat tikrindami informaciją,  įvertinkite ir atsiliepimus apie siūlomos paslaugos teikėjąįtarimų turėtų sukelti vien tik teigiami atsiliepimai, sėkmės istorijos arba tai, jog atsiliepimų nėra visai, ypač socialiniuose tinkluose. Gali būti, jog visi neigiami komentarai yra trinami, siekiant kuo daugiau žmonių įvilioti į pinkles.

Kaip apsisaugoti nuo sukčių?

Kiekvieno iš mūsų asmeninis atidumas ir kritinis mąstymas yra svarbiausi veiksniai, padedantys nepapulti į sukčių pinkles.  

Įtarus, jog bendraujate su sukčiais, svarbiausia:  

  • NEPASIDUOKITE EMOCIJOMS, spaudimui ir raginimams: sukčiai yra linkę manipuliuoti jautria informacija – į bėdą patekusiais artimaisiais, neva „nutekėjusia” asmenine informacija, trumpai galiojančiomis nuolaidomis, ilgai nesitęsiančia palankia investicijoms situacija ir pan.  
  • IGNORUOKITE gautas nuorodas, nesuveskite asmeninių duomenų.  
  • TIKRINKITE INFORMACIJĄ – įsitikinkite, kad nurodytos aplinkybės yra realios: ar atitinka pateikiami faktai, ar nekelia įtarimų interneto adresas, jeigu siūloma investuoti ar apsipirkti el. parduotuvėje, įvertinkite kitų vartotojų elgesį: galbūt jau yra kitų žmonių paliktų komentarų, o gal jų nėra visai. Įtarimų turėtų sukelti ir vien tik pozityvios reakcijos, sėkmės istorijos.  
  • BLOKUOKITE abejotinas žinutes, skambučius.  

Taip pat patariama, nepamiršti ir nuolat atnaujinti programinės įrangos apsaugos aplikacijas.  

Visuomet naudinga pasidalinti informacija su organizacijomis ar institucijomis, kurių vardu neteisėtai dangstosi sukčiai.  

Taip pat sulaukus ar internete pastebėjus įtartinų nuorodų, jas galima nusiųsti į Nacionalinį kibernetinio saugumo centrą, adresu cert@nksc.lt, informuoti policiją.  

Kur ieškoti prevencinės informacijos, padedančios atpažinti sukčius?

Vertingą ir nuolat atnaujinamą informaciją apie sukčiavimą skelbia Lietuvos banko Finansinio raštingumo centras, taip pat Policijos departamentas.  

Prenvencine informacija dalijasi Lietuvos bankų asociacija ir atskiros finansų įstaigos.  

Kur kreiptis įtarus, kad galbūt susidūrėte su sukčiais?

Kilus įtarimams dėl sukčiavimo, praneškite:  

  • policijai, telefonu 112; 
  • Nacionaliniam kibernetinio saugumo centrui, el. paštu: cert@nksc.lt

Ką pirmiausia turiu daryti, jeigu įtariu ar tapau sukčių auka?

Jeigu visgi nutiko taip, kad savo asmeniniais duomenimis pasidalijote su sukčiais, arba pervedėte lėšas, būtina kuo operatyviau: 

  • kreiptis į savo banką;  
  • pranešti policijai.  

Kaip išvengti sukčių, aukojant Ukrainai?

Skirdami paramą Ukrainai, atidžiai patikrinkite, ar organizacija yra įregistravusi veiklą Lietuvoje, kokiame banke registruota jos sąskaita. Taip įsitikinkite, kad savo veiklos ataskaitas ji skelbia viešai.

Prieš teikdami paramą, atkreipkite dėmesį į ženklus, leisiančius nustatyti, ar nurodytas paramos gavėjas yra patikimas:

  • atidžiai patikrinkite sąskaitų numerius įrašuose socialiniuose tinkluose ir oficialioje paramos fondo svetainėje – jie turi sutapti
  • svarbu įsitikinti, ar paramos prašanti organizacija yra įregistravusi veiklą Lietuvoje, kiek laiko ji veikia. Tokią informaciją galima rasti Valstybinės mokesčių inspekcijos puslapyje ČIA;
  • atkreipkite dėmesį, kurios šalies banke yra paramos gavėjo sąskaita; norint išvengti valiutos keitimo mokesčių, Lietuvoje veikiančių finansų įstaigų klientams patogiausia pervesti paramą eurais į euro zonos valstybių finansų įstaigose esančias sąskaitas; jei organizacija yra įsteigta užsienyje, informacija apie laukiamą paramą turėtų būtų patalpinta oficialiuose puslapiuose;
  • pravartu pasidomėti, ar paramos organizacija jau yra anksčiau teikusi panašią pagalbą Ukrainai; atkreipkite dėmesį į paramos teikimo būdą: pavyzdžiui, jei siūloma paremti tik kriptovaliutomis, tai turėtų kelti įtarimą;
    jei prašoma itin didelių sumų, tai vienas iš sukčiavimo ženklų;
  • mūsų šalies įstatymai reikalauja, kad, pasibaigus finansiniams metams, labdaros ir paramos fondai viešai pateiktų metinę veiklos ataskaitą, tad įsitikinkite, ar organizacija tai tikrai daro.

Media kit

Kontaktai žiniasklaidai

Logotipo simbolis - baltas

Parsisiųsti

Logotipo simbolis - mėlynas

Parsisiųsti

Logotipo simbolis - juodas

Parsisiųsti

Horizontalus logotipas lietuvių kalba - baltas

Parsisiųsti

Horizontalus logotipas lietuvių kalba - mėlynas

Parsisiųsti

Horizontalus logotipas lietuvių kalba - juodas

Parsisiųsti

Horizontalus logotipas anglų kalba - baltas

Parsisiųsti

Horizontalus logotipas anglų kalba - mėlynas

Parsisiųsti

Horizontalus logotipas anglų kalba - juodas

Parsisiųsti

Prekės ženklo knyga

Parsisiųsti

2 trl. €

Skaičiuojama, kad visame pasaulyje finansiniai sukčiai kasmet išvilioja apie 2 trln. eurų.