Pirmieji Pinigų plovimo prevencijos kompetencijų centro metai Lietuvoje: nuo įkūrimo iki įstatymo pataisų
Pernai iš lietuvių išviliota daugiau nei 10 mln. Eur, tad sukčiavimas išlieka aktualia problema. Siekiant užtikrinti efektyviausią kovą su pinigų plovimu (PP), vadovaujantis tarptautine praktika prieš metus įsteigtas Pinigų plovimo prevencijos kompetencijų centras (PPPKC). Pirmaisiais veiklos metais centras suvienijo viešojo ir privataus sektorių pajėgumus kovai su finansiniais nusikaltimais, tapo neatsiejama finansų rinkos dalimi. Pirmųjų veiklos metų proga, PPPKC kartu su partneriais advokatų kontora „Ellex Valiunas“ organizuoja pirmąją kasmetinę konferenciją, kurioje Lietuvos ir užsienio PPP ekspertai diskutuos apie efektyvesnį viešojo ir privataus sektorių bendradarbiavimą kovojant prieš finansinius nusikaltimus.
Visos pinigų plovimo prevencijos aktualijos
tavo el. pašte
„Pirmaisiais darbo metais išsprendėme organizacinius centro klausimus ir pasirašėme bendradarbiavimo sutartis su teisėsaugos institucijomis: LR prokuratūra, FNTT, STT, VMI, Muitinės departamentu, Lietuvos policija, tapome Europolo palaikomos iniciatyvinės viešojo ir privatus sektoriaus tarptautinio bendradarbiavimo darbo grupės nariais. Taip pat, konsultavome Lietuvos verslo atstovus ir finansų rinkos dalyvius dėl ES sankcijų Baltarusijai ir Rusijai įgyvendinimo, drauge su FNTT parengėme pranešimų apie įtartinas pinigines operacijas ar sandorius atmintinę“, – sako Eimantas Vytuvis, Pinigų plovimo prevencijos kompetencijų centro vadovas.
Pasak vadovo, PPPKC pirmaisiais veiklos metais subūrė keturias sėkmingai veikiančias darbo grupes: taktinio bendradarbiavimo, teisėkūros iniciatyvų ir metodikos, technologijų plėtros bei akreditavimo, mokymų ir renginių grupę. Jų veiklose aktyviai dalyvauja, keičiasi informacija ir kuria naujas iniciatyvas privataus ir viešojo sektoriaus atstovai.
„PPPKC – tai pirmoji Europoje tokio tipo viešojo ir privataus sektorių partnerystė, veikianti kaip atskira institucija. Savo veikloje pasitelkiame ir aktyviai taikome teisėsaugos, priežiūros ir kitų valstybės institucijų bei privataus sektoriaus atstovų patirtį, žinias ir kompetencijas tam, kad Lietuvos finansų sistemos saugumas ir atsparumas būtų stiprinimas kiekvieną dieną“, – sako E. Vytuvis.
Aktyvus rinkos dalyvių kompetencijų kėlimas
PPPKC drauge su partneriais siekia didinti PPP srityje dirbančių specialistų kompetencijas, todėl vykdo mokymų programą bei organizuoja renginius, supažindinančius su naujausiomis Europos ir pasaulio tendencijomis, atsako į rinkos dalyviams aktualius klausimus. Centro mokymų programoje dalyvauja ir savo ekspertinėmis žiniomis dalinasi ekspertai iš Lietuvos banko, FNTT, VMI, Muitinės departamento, STT, Prokuratūros ir kt. institucijų. Mokymuose jau yra sudalyvavę daugiau nei 2 tūkst. žmonių.
Gegužės 17 d. vyksiančią metinę konferenciją PPPKC rengs drauge su advokatų agentūra „Ellex Valiunas“.
„PPP ir sankcijų laikymosi temos jau kelerius metus ir ypač dabar yra nepaprastai aktualios, todėl itin vertiname tikslingą bendradarbiavimą su PPPKC, leidžiantį keistis ir dalintis ekspertine patirtimi ir žiniomis. Mes, teisiniai patarėjai, nuolat su klientais sprendžiame realias PPP problemas praktikoje, todėl tikime, kad bendradarbiavimas su PPPKC šioje konferencijoje sustiprins ne tik dalyvių žinias, bet ir mūsų partnerystę“, – sako advokatų kontoros „Ellex Valiunas“ asocijuotoji partnerė, sertifikuota PPP specialistė Neringa Mickevičiūtė .
Pasak specialistės, PPPKC atsiradimas – didelis laimėjimas mūsų rinkoje, gilinantis visų rinkos dalyvių supratimą apie reikalavimus bei jų laikymąsi, stiprinantis praktinę patirtį.
Prie nuotolinės konferencijos kviečia prisijungti visus norinčius
Renginio metu sveikinimo žodį tars Lietuvos banko valdybos narys Simonas Krėpšta, PPPKC metų pasiekimais dalinsis Eimantas Vytuvis, PPP strategiją Lietuvoje pristatys Europos deleguotasis prokuratūros prokuroras Vytautas Kukaitis, Turto įšaldymo praktiniais aspektais dalinsis teisininkų kontoros „Ellex Valiunas“ ekspertė Eglė Kontautaitė, o rizikas, susijusias su naudotojų sukuriamais duomenimis ir jų valdymą pristatys Vilniaus universiteto Teisės fakulteto dėstytojas, Dr. Paulius Jurčys.
Pranešėjai iš užsienio gilinsis į prekybos žmonėmis ir šiuolaikinės vergovės temą, aptars Europos bankininkystės institucijos vaidmenį didinant ES kovos su PP ir teroristų finansavimu sistemos veiksmingumą bendradarbiaujant, pristatys pokyčius, iššūkius ir galimybes pasaulinėje kovoje su PP ir terorizmo prevencija.
Renginio metu vyks panelinės diskusijos apie būtinybę keistis informacija tarp viešojo ir privataus sektorių, tokių partnerysčių privalumus ir iššūkius. Prisijungti prie nuotolinės transliacijos kviečiami visi norintys, dalyvavimas – nemokamas. Renginys vyks anglų k. su vertimu į lietuvių kalbą.
6100
Mokymuose dalyvavusių asmenų
700
Juridiniai asmenys, kurių atstovai dalyvavo Centro mokymuose
4,5/5
Vidutinis balas, kuriuo dalyviai įvertina mokymų kokybę.