Pirmoji Pinigų plovimo prevencijos kompetencijų centro sutartis – su prokuratūra

Lietuvos Respublikos generalinė prokuratūra ir viešoji įstaiga „Pinigų plovimo prevencijos kompetencijų centras“ pasirašė bendradarbiavimo susitarimą.

Visos pinigų plovimo prevencijos aktualijos
tavo el. pašte

    Užsisakydami naujienlaiškį, Jūs sutinkate su asmens duomenų tvarkymu. Daugiau informacijos mūsų Privatumo politikoje.

    Šio susitarimo tikslas – stiprinti mūsų valstybės finansų sistemos apsaugą nuo jos panaudojimo pinigų plovimui, teroristų finansavimui ir kitų nusikalstamų veikų valstybės finansų sistemai, ekonomikai ir verslo tvarkai. Tai pirmoji Pinigų plovimo prevencijos kompetencijų centro pasirašyta bendradarbiavimo sutartis.

    Pinigų plovimo prevencijos kompetencijų centras įsteigtas šių metų gegužę, atsižvelgiant į Tarptautinio valiutos fondo, Europos Komisijos, Kovos su pinigų plovimu ir terorizmo finansavimu priemonių įvertinimo ekspertų komiteto, MONEYVAL rekomendacijas. Jo steigėju tapo Finansų ministerija, Lietuvos bankas bei aštuoni Lietuvoje veikiantys komerciniai bankai. Savo veikloje Centras didelį dėmesį žada skirti naujoms technologijoms ir jų teikiamoms galimybėms, dėl kurių keičiasi finansų sektorius, o taip pat atsiranda ir naujos grėsmės bei rizikos pinigų plovimo ir terorizmo finansavimo srityje.

    Susitarimas numato institucijų bendradarbiavimą operatyviai keičiantis aktualia informacija, susijusia su šių nusikalstamų veikų išaiškinimu ir prevencija, iš pinigų plovimo bei kitu nusikalstamu būdu įgytų pajamų ir turto paieška. Vien 2020 m. buvo baigta virš šešių šimtų ikiteisminių tyrimų dėl mūsų valstybės ir Europos sąjungos finansiniams interesams padarytos didelės žalos, kuri bendrai siekia beveik 17 mln. Eur, o bendra turto ar pinigų, kuriais kaltinamieji galbūt neteisėtai praturtėjo (teismams perduotose bylose), suma yra didesnė nei 2 mln. eurų.

    Generalinė prokurorė Nida Grunskienė sakė norinti tikėti, kad bendradarbiavimas su nauja institucija ir jauna, bet turinčia įspūdingą patirtį, komanda atneš ilgai šioje srityje laukiamų pokyčių, tačiau suprantanti, kad didžiausią poveikį turi visuomenės sąmoningumas, kuriam susiformuoti prireiks dar ne vienerių metų.

    „Šio pobūdžio nusikalstamomis veikomis kasmet padaroma keliolikos milijonų žala valstybei. Bet visi puikiai suprantame, kad tai tik ta dalis, kuri tampa mums žinoma. Mūsų visų bendri nuostoliai yra ženkliai didesni. Tai sumos, kurių pakaktų naujoms modernioms mokykloms, ligoninėms, o gal ir nacionaliniam stadionui. Todėl turime padėti vieni kitiems dirbti efektyviau, vieni iš kitų mokytis, tobulėti. Rezultatams reikia laiko, bet jei norime, kad ateities kartos gyventų geriau – pradėti turime jau dabar“, – sako N. Grunskienė.

    Pristatydamas Centro veiklą direktorius Eimantas Vytuvis pabrėžė, kad iki šiol Lietuvoje nebuvo struktūros, atsakingos už susijusių institucijų sąveikos koordinavimą ir numatančios strateginius bei sisteminius sprendinius, bendrus standartus. Jo teigimu, vienas iš esminių Centro privalumų – galimybė reaguoti, priimti sprendimus greitai ir lanksčiai. Kaip vieną iš tokio veikimo pavyzdžių direktorius paminėjo vasarą kilusią telefoninių sukčiavimų bangą. Užfiksavus didžiulius žmonių patiriamus nuostolius, Centro iniciatyva komerciniai bankai operatyviai įdiegė drauge su teisėsaugos institucijomis aptartus saugiklius ir būtinus klientų aptarnavimo pakeitimus. Šių priemonių visuma pasiteisino – netrukus pastebėtas ženklus tokių sukčiavimo atvejų sumažėjimas.

    „Šio bendro susitarimo pasirašymas – pirmasis, bet itin svarbus žingsnis, kurį žengiame drauge su Lietuvos Respublikos prokuratūra. Pinigų plovimas yra bendra problema valstybiniu mastu, todėl ši partnerystė yra fundamentali siekiant užkirsti kelią ne tik pinigų plovimo skandalams, bet ir įgyvendinant svarbius pokyčius sektoriuje. Tikiu, jog tik glaudaus bendradarbiavimo dėka, skirtingos institucijos gali dirbti efektyviau ir pasiekti norimus rezultatus greičiau. Todėl, pirmiausiai sieksime gerinti bendradarbiavimą tarp viešojo ir privataus sektorių. Prioretizuosime naujų metodologijų išgryninimą, dėmesį skirsime naujų specialistų mokymams bei visuomenės švietimui“, – pasirašydamas sutartį teigė E. Vytuvis, Pinigų plovimo prevencijos kompetencijų centro direktorius.

    Pasirašytame susitarime taip pat numatyta bendradarbiauti vykdant išankstinę galimų grėsmių analizę, rengiant bendrus prevencinius projektus, mokymo programas ir kitas priemones aktualiomis temomis.

    6100

    Mokymuose dalyvavusių asmenų

    700

    Juridiniai asmenys, kurių atstovai dalyvavo Centro mokymuose

    4,5/5

    Vidutinis balas, kuriuo dalyviai įvertina mokymų kokybę.